Vaikų infekcinės ligos

Kodas
KMU478
Studijų kryptis
Medicina
Vykdymo būdas
Nenuotolinis (asmeniui dalyvaujant fiziškai)
Apimtis valandomis
36val.
Skirtas
vaikų ligų gyd.
šeimos gydytojams
Kaina asmeniui
216.00Eur
Pažymėjimo mokestis
6Eur
Programą teikiantis darbuotojas
Doc. dr. Giedra Levinienė
Kurso programos turinys
Tema Trukmė
Vaikų infekcinių ligų imunoprofilaktika 2.00 val.
Vaikų virusinės egzantemos 2.00 val.
Herpes infekcija ir jos klinikinės formos 2.00 val.
Streptokokinė infekcija ir jos klinikinės formos 2.00 val.
Meningokokinė infekcija ir jos klinikinės formos. 2.00 val.
Vaikų neuroinfekcijų ypatumai 2.00 val.
Laimo boreliozė vaikų amžiuje 2.00 val.
Kokliušas 2.00 val.
Vaikų tuberkuliozė 2.00 val.
Vaikų tuberkuliozės diagnostikos ypatumai 2.00 val.
Žarnyno infekcijos 2.00 val.
Racionali antibiotikų terapija 1.00 val.
Skiepais valdomų infekcijų epidemiologijos ypatumai 1.00 val.
Meningokokinės infekcijos epidemiologija ir imunoprofilaktika 1.00 val.
Vaikų egzantemų diferencinės diagnostikos ypatumai 2.00 val.
Vaikų infekcinės ligos ambulatorinėje praktikoje 2.00 val.
Neuroinfekcijų diagnostikos ypatumai 2.00 val.
Supažindinimas su ESPID ir ESPGHAN 2008m. parengtomis vaikų ūminio gastroenterito gydymo rekomendacijomis 2.00 val.
Įskaita 2.00 val.
Viso valandų
35.00
Programos aprašymas (santrauka)
  1. Infekcinių ligų imunoprofilaktika.

Tikslai. Supažindinti su Nacionalinės imunoprofilaktikos programos pagrindais ir perspektyvomis. Aptarti sergamumą skiepais valdomomis užkrečiamomis ligomis, vakcinų rūšys, skiepijimo kontraindikacijas ir nepageidaujamas reakcijas į skiepą. Supažindinti su Lietuvos skiepų kalendoriumi, papildomai rekomenduojamais skiepais. Supažindinti su vakcinų rūšimis, skiepijimo taisyklėmis, kontraindikacijomis skiepams ir pašalinėmis reakcijomis po jų.

  1. Vaikų virusinės  egzantemos.

Tikslai. Supažindinti su vaikų egzantemų  epidemiologija, patogenezė, klinikos, diagnostikos, diferencinės diagnostikos ypatumai, šių ligų gydymas. Supažindinti su tymų, įgimtos ir įgytos raudonukės, parovirusinės  ir kitų infekcijų, epidemiologijos, patogenezės, klinikos, diagnostikos, diferencinės diagnostikos ypatumais, gydymu ir profilaktika.

  1. Herpes infekcija ir jos klinikinės formos.

Tikslai. Supažindinti su herpes virusinės, EBV, CMV infekcijos bei VZV  sukeliamų ligų klinikinėmis formomis, infekcijų  epidemiologija, patogeneze, diagnostika, komplikacijomis, gydymu ir profilaktika.

  1. Streptokokinė infekcija ir jos klinikinės formos.

Tikslai. Supažindinti su streptokokų mikrobiologiniais ypatumais ir jų sukeliamomis ligomis (odos infekcija, tonzilitu, skarlatina) bei ligų epidemiologija, patogeneze, klinika, diagnostika, diferencinės diagnostikos ypatumais, komplikacijomis, gydymu ir profilaktika.

  1. Meningokokinė infekcija ir jos klinikinės formos.

Tikslai. Supažindinti su meningokokų mikrobiologiniais ypatumais ir šios infekcijos lokaliomis ir generalizuotomis klinikinėmis formomis (faringotonzilitu,  meningokokiniu sepsiu, lėtine meningokokine infekcija, meningitu. Nagrinėti šių ligų epidemiologiją, patogenezę, klinikos, diagnostikos, diferencinės diagnostikos ypatumus, komplikacijas. Supažndinti su meningokokinės infekcijos klinikinių formų gydymu, meningokokinės infekcijos profilaktika. Pagrindinis dėmesys skiriamas ankstyvai meningokokinės infekcijos diagnostikai, skubiai pagalbai.

  1. Neuroinfekcijos.

Tikslai. Supažindinti su neuroinfekcijų  (bakterinių ir virusinių meningitų, erkinio ir herpetinio encefalitų) etiologija, jų klinika, diagnostika, diferencine diagnostika, komplikacijomis, gydymu ir profilaktika.

  1. Laimo boreliozė vaikų amžiuje.

Tikslas. Supažindinti su Laimo boreliozės epidemiologija, patogeneze, klinika, diagnostika, diferencine diagnostika, komplikacijomis, gydymu ir profilaktika.

  1. Kokliušas.

 Tikslas. Supažindinti su šios infekcijos epidemiologijos ypatumais iki ir po visuotinės vakcinacijos. Nagrinėti  kokliušo etiologiją, patogenezę, klinikos, diagnostikos, diferencinės diagnostikos ypatumus, komplikacijas, gydymą ir profilaktiką. Supažindinti su kokliušo imunoprofilaktikos rekomendacijomis.

  1. Vaikų tuberkuliozė.

Tikslas.Supažindinti su vaikų tuberkuliozės paplitimu Lietuvoje ir pasaulyje, tuberkuliozės klinikine klasifikacija ir pagrindinėmis formomis; pagrindiniais ir rezerviniais prieštuberkulioziniais vaistais; DOTS sistema bei vaistams atsparios vaikų tuberkuliozės gydymo taktika; dispanserizacija; specifinė ir nespecifinė tuberkuliozės profilaktika. Supažindinti, kaip gydyti latentinę tuberkuliozės infekciją, plaučių ir tarpuplaučio limfmazgių tuberkuliozę, ekstrapulmonines tuberkuliozės formas. Susipažinti su BCG vakcinacijos indikacijomis ir kontraindikacijomis, povakcininės komplikacijomis ir jų gydymo pricipais.

  1. Vaikų tuberkuliozės diagnostikos ypatumai

Tikslas. Supažindinti su specifine tuberkuliozės diagnostika, vaikų tuberkuliozės diagnozės kriterijais ir skirtumus nuo suaugusiųjų tuberkuliozės. Supažindinti, kaip įtarti ir diagnozuoti latentinę tuberkuliozės infekciją, plaučių ir tarpuplaučio limfmazgių tuberkuliozę, ekstrapulmonines tuberkuliozės formas. Analizuoti klinikinius atvejus.

 

  1. Žarnyno infekcijos.

Tikslas. Supažindinama su vaikų diarėjų priežastimis, gastroenterokolitinio sindromo diferencine diagnostika. Supažindinama su bakterinių ir virusinių žarnyno infekcijų epidemiologija, patogeneze, klinika, diagnostika, diferencine diagnostika, komplikacijomis, gydymu ir  profilaktika.

  1. Racionali antibiotikų terapija.

Tikslai. Supažinditi su racionalia antibiotikų terapija, gydant dažniausiai pasitaikančias infekcijas, priotikų vartojimo indikacijomis.

Seminarai

  1. Skiepais valdomų infekcijų epidemiologijos ypatumai.

Tikslai. Aptarti skiepais valdomų infekcijų (tymų, kokliušo ir kt.) epidemiologijos pokyčius po visuotinės vakcinacijos. Aptarti šių infekcijų protrūkių priežastis ir valdymo būdus.

  1. Meningokokinės infekcijos epidemiologija ir imunoprofilaktika.

Tikslai. Aptarti meningokokinės infekcijo sepidemiologijos ypatumus. Supažindinti su MenB vakcinos efekyvumu ir veiksmingumu, saugumo duomenimis.

  1. Vaikų egzantemų diferencinės diagnostikos ypatumai

Tikslai. Aptarti odos ir gleivinių pažeidimo sindromo, sergant infekcinėmis ligomis, diferencinę diagnostiką. Supažindinti su enterovirų sukeltomis egzantemomis ir jų diferencinės diagnostikos ypatumais. Aptarti „naujasias“ vaikų egzantemas (vaikų papulinis akrodermatitas, vienpusė laterotorakalinė egzantema, rožinė dedervinė). Analizuoti ligų atvejus.

  1. Vaikų infekcinės ligos ambulatorinėje praktikoje.

Tikslai. Aptarti dažniausiai pasitaikančiių infekcinių ligų (įgimtų infekcijų, helmintozių, ŽIVinfekcijos ir kitų ) diagnostikos ir gydymo ypatumus ambulatorinėje praktikoje.

  1. Neuroinfekcijų diagnostikos ypatumai.

Tikslai. Aptarti neuroinfekcijų (bakterinių ir virusinių meningitų, erkinio ir herpetinio encefalitų) etiologijos ir diagnostikos ypatumus, priklausomai nuo vaiko amžiaus.

  1. Tuberkuliozės diagnostikos ypatumai.

Tikslas. Nagrinėti tuberkuliozės sukėlėją ir užsikrėtimo kelius, plitimą organizme bei ypatumus vaikų amžiuje, vaikų tuberkuliozės diagnostikos kriterijus ir skirtumus nuo suaugusiųjų tuberkuliozės. Analizuoti specifinę tuberkuliozės diagnostiką tuberkulinu taip pat apie kitus specifinius ir nespecifinius tuberkuliozės diagnostikos metodus. Analizuoti klinikinius atvejus.

  1. Supažindinimas su ESPID ir ESPGHAN vaikų ūminio gastroenterito gydymo rekomendacijomis.

Tikslas. Aptarti ESPID ir ESPGHAN atnaujintas Vaikų ūminio gastroenterito gydymo rekomendacijas. Aptarti dehidracijos laipsnius ir tipus bei rehidracinę terapiją.

Dėstytojas Teorijos val. Praktikos val.
Dalia Steponavičienė 4
Giedra Levinienė 10 4
Eglė Tamulevičienė 9 6
Marija Marengolcienė 2 2
Atvykstant reikia turėti

Turėti medicininį chalatą

Papildoma informacija

Pateikti naujausias žinias apie vaikų infekcines ligas, apie šių ligų epidemiologiją, etiologiją, patogenezę, klinika, diagnostiką ir profilaktiką. Supažindinti su taikomais gydymo algoritmais.

Literatūra

Pagrindinė literatūra
1. R.Kėvalas red. Pediatrija. Kaunas, UAB Vitae litera, 2018.
2. V.Usonis. Vakcinos ir skiepijimas. Vilnius, „Homo liber“, 2010.
3. A.Raugalė Klinikinė pediatrijos farmakologija ir farmakoterapija. VU leidykla, 2008
4. A.Mickienė, M.Minkauskienė red., Perinatalinė infekcija, Kaunas, LSMU leidybos namai, 2015.
Papildoma litratūra
1. A.Ambrozaitis red. Infekcinių ligų vadovas. Vilnius, UAB “Vaistų žinios”, 2010
2. A.Mickienė, D.Vėlyvytė red., Užkrečiamujų ligų epidemiologijos pagrindai, Kaunas, LSMU Leidybos namai, 2012
3. V.Žilinskaitė, R.Kėvalas, V.Radžiūnienė, V.Gurskis. Pagalba karščiuojančiam vaikui. Kaunas.2012.
4. A.Valiulis, V.Misevičienė, E.Sučilienė, D.Steponavičienė, E.Davidavičienė. Lietuvos vaikų tuberkuliozės diagnostikos, gydymo ir kontrolės sutarimas. Vilnius 2011.